Ciekawostki

Stare plakaty

Projektant Erne Jacobson !

Stare plakaty to chętnie poszukiwane ozdoby wnętrz i dekoracje ścienne, przez osoby ceniące oryginalny charakter tej dziedziny sztuk pięknych. W porównaniu ze współczesnymi plakatami, druki tego typu chociażby z Polskiej Szkoły Plakatu czy grafiki tworzone przez takich klasyków, jak Henri de Touluse-Lautreca, Alfons Mucha czy Aubrey Vincent Beardsley odznaczają się bowiem szczególną urodą będąc wyjątkowo efektownymi dekoracjami.

Plakaty rozpowszechnione zostały na przełomie XIX i XX wieku, głównie dzięki technice litografii, która została w tym czasie udoskonalona, dlatego sztuka plakatu uchodzi za najmłodszą dziedzinę grafiki. Posługując się symbolem, metaforą, alegorią i wyrazistym znakiem wizualnym, plakaty miały za zadanie zwracać uwagę i oddziaływać na przypadkowego widza. Dlatego sztuka wizualna plakatu odznacza się szczególną mocą, która do dziś potrafi zachwycać pomysłowością jej twórców. Ważne miejsce zajmuje w niej tzw. polska szkoła plakatu, która rozwinęła się m.in. pod wpływem twórczości Henryka Tomaszewskiego. Plakaty takich jej przedstawicieli, jak Roman Cieślewicz, Jan Młodożeniec, Franciszek Starowieyski, Waldemar Świerzy oraz Wojciech Zamecznik dziś są już klasyką, chętnie nabywaną przez kolekcjonerów w Polsce i za granicą

Stare plakaty i artystyczne druki graficzne dostępne są na Warszawskich Targach Antyków, które odbywają się w każdy weekend w podwarszawskich Broniszach. Dostępne na nich przedmioty można także obejrzeć na stronach targów, przygotowując się do wizyty.