Styl Ludwika XIV nazywany jest również francuskim barokiem, obejmował jednak krótszy czas niż panowanie władcy. Ludwik XIV panujący w latach 1643-1715, zyskał także przydomek Króla Słońce, ze względu na przepych, którym się otaczał.
Styl Ludwika XIV nazywany jest również francuskim barokiem, obejmował jednak krótszy czas niż panowanie władcy. Ludwik XIV panujący w latach 1643-1715, zyskał także przydomek Króla Słońce, ze względu na przepych, którym się otaczał. Meble w stylu Ludwika XIV oraz przedmioty dekoracyjne najpopularniejsze były natomiast w latach 1661-1710. Za pełną realizację tego stylu uchodzi przebudowa Wersalu, który dawniej służył jako zameczek myśliwski, w siedzibę godną monarchy uznawanego za znakomitego stratega, patrona sztuk pięknych i nauki, a także opiekuna przemysłu i rolnictwa.
Meble w stylu Ludwika XIV charakteryzuje bogactwo detali, reprezentacyjność i monumentalna forma. Wykonywane były nie tyle z myślą o wygodzie użytkowników, co właśnie pełnieniu funkcji reprezentacyjnych i zdobiących pełne przepychu wnętrza. Symetryczne szafy i komody, monumentalne, ciężkie krzesła i stoły potrafią nieco przytłaczać swoją formą. Wykonywane z drewna, były wyjątkowo bogato zdobione, do czego używano różnych, połączonych technik, jak okleiny, intarsje czy tzw., markieteria Bullea. Inspirowana wzorami pochodzącymi z kultur muzułmańskich, markieteria polegała na układaniu na powierzchniach mebli mozaik wykonywanych również z drewna, kości słoniowej, metalu, szylkretu czy marmuru. Wśród motywów pojawiających się na meblach znajdowały się girlandy kwietne i owocowe, lwie głowy, instrumenty muzyczne i inne elementy symbolizujące potęgę Króla Słońce. Co ciekawe jednak, sam władca uchodzący za symbol przepychu, sam czuł się lepiej w dużo skromniejszych wnętrzach.