Przejdź do treści

Informujemy, że nie prowadzimy skupu przedmiotów. Prosimy o nie przesyłanie ofert sprzedaży, zdjęć, próśb o wycenę.

Wirtualny spacer

Ciekawostki powrót

Meble w stylu Empire

Styl empire rozpowszechniony w XIX wieku we Francji, ale także krajach pozostających w tym czasie pod jej silnymi wpływami, m.in. na terenach Księstwa Warszawskiego czy w Rosji, zapoczątkowany został po zakończeniu Rewolucji Francuskiej.

Styl empire rozpowszechniony w XIX wieku we Francji, ale także krajach pozostających w tym czasie pod jej silnymi wpływami, m.in. na terenach Księstwa Warszawskiego czy w Rosji, zapoczątkowany został po zakończeniu Rewolucji Francuskiej. Swój szczyt osiągnął w okresie panowania cesarza Napoleona, a koniec datowany jest na 1830 rok. Meble w stylu Empire, ubrania oraz sztuka powstająca w tym okresie w ogromnym stopniu zostały zainspirowane formami egipskimi, rzymskimi i greckimi z czasów starożytnych, bazując jednocześnie na osiągnięciach stylu klasycystycznego.

Meble w stylu Empire powstawały zgodnie z zasadami symetrii, bez żadnych giętych czy płynnych linii. Ich gładkie płaszczyzny i proste linie ożywiano licznymi zdobieniami i dekoracjami wykonywanymi z brązu, z motywami, wśród których przewijała się często litera N - od imienia cesarza Napoleona, a także symbole cesarstwa: pszczoły, gwiazdy, orły cesarskie czy drapowane tkaniny. Równie częstymi motywami były łabędzie należące do ukochanych ptaków żony cesarza - Józefiny, kobiece sylwetki, liście akantu, lwy, a także egipskie sfinksy.

Forma mebli utrzymanych w stylu Empire zazwyczaj była dość masywna. Zamiast nóg, stawiano je bowiem na podłodze na rzeźbionych i zdobionych cokołach. Głównym celem ich tworzenia nie była funkcjonalność przyjazna użytkownikom, ale olśniewanie francuskim przepychem i potęgą napoleońskiego dworu. Monumentalne i luksusowe meble w stylu Empire dziś są poszukiwane przez wielbicieli wyszukanego stylu urządzania wnętrz.