Ciekawostki

Czym charakteryzowały się bufety?

Zaczerpnięte z języka francuskiego słowo buffet przekształciło się w Polsce w popularny bufet, będący przed laty wyposażeniem wielu jadalni czy kuchni. We współczesnych czasach bufety wracają coraz częściej do łask, stając się eleganckim meblem dopełniającym aranżacji domów w stylu klasycznym lub vintage.

Zaczerpnięte z języka francuskiego słowo buffet przekształciło się w Polsce w popularny bufet, będący przed laty wyposażeniem wielu jadalni czy kuchni. We współczesnych czasach bufety wracają coraz częściej do łask, stając się eleganckim meblem dopełniającym aranżacji domów w stylu klasycznym lub vintage. Czym charakteryzowały się bufety i na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę kupując tego rodzaju mebel?

Specyficzna forma bufetu pozwalała zarówno na przechowywanie w nim naczyń, sztućców czy innych elementów nakrycia stołu, jak i elegancką ekspozycjęm dekoracyjnych naczyń czy dań do samodzielnego wyboru przez gości. Bufet to bowiem zazwyczaj niska, dość długa szafka, w stylu zbliżonym do głównego kredensu, z którym stanowił najczęściej jedną całość.

Współcześnie wśród cenionych, zabytkowych bufetów znajdziemy najczęściej meble utrzymane w stylu eklektycznym, bogato zdobionym, z licznymi kolumienkami, płaskorzeźbami na drzwiczkach i innymi detalami stolarskimi. Dość często spotyka się również bufety w stylu Ludwika Filipa czy secesyjne. Rzadziej można natrafić natomiast na meble tego typu będące przykładem stylu art deco czy modernistycznego. Jeśli już zdarzają się na rynku antyków, są wyjątkowo cenione przez kolekcjonerów zabytkowych mebli.

Jak wykorzystać bufet we współczesnym urządzaniu wnętrz? Będzie on doskonałym, oryginalnym dopełnieniem aranżacji w domach z jadalnią połączoną z częścią kuchenną i salonową. Jego rozmiary i pojemność pozwolą na wygodne przechowywanie różnego typu drobiazgów, a efektowna forma zwróci uwagę gości i będzie cieszyć domowników.