Przejdź do treści

Informujemy, że nie prowadzimy skupu przedmiotów. Prosimy o nie przesyłanie ofert sprzedaży, zdjęć, próśb o wycenę.

Wirtualny spacer

Ciekawostki powrót

Meble w stylu Rokoko

Rocaille to motyw, który zdominował styl rokoko i to od niego wziął on swoją nazwę. Jest motyw dekoracyjny posiadający wystrzępiony brzeg i niezwykle wygiętą formę. To na nim oparto wzornictwo tej epoki.

Rocaille to motyw, który zdominował styl rokoko i to od niego wziął on swoją nazwę. Jest motyw dekoracyjny posiadający wystrzępiony brzeg i niezwykle wygiętą formę. To na nim oparto wzornictwo tej epoki. Meble w stylu rokoko charakteryzowały się wykorzystaniem płynnych, lecz znacznie wygiętych linii, a także całego szeregu misternych technik zdobniczych.
Wiek XVIII, uważny za rozkwit rokoko, sprzyjał modzie na urządzanie wnętrz. To wtedy śmietanka towarzyska spotykała się w pokojach do gier, a damy chętnie spędzały czas w swoich buduarach. Należało, aby wszystkie te pomieszczenia były stosownie i z klasą wyposażone. Meble w stylu rokoko musiała charakteryzować finezyjna ornamentyka oraz nieprzeciętny blichtr. W tym celu stosowano forniry – hebanowe, mahoniowe, dębowe, palisandrowe czy orzechowe. Nadawały one meblom niezwykłej klasy i wdzięku. Aby urozmaicić wygląd mebli, który musiał być w tamtych czasach imponujący, stosowano ozdoby oraz okucia odlewane z brązu czy mosiądzu. Właśnie takie detale dodawały blasku ówczesnym rezydencjom.
Imponująco prezentowały się łoża arystokracji z tego okresu. Dużych rozmiarów, szczodrze zdobione zagłówki do dzisiaj robią niemałe wrażenie. Komody i stoliki na niesamowicie wygiętych nóżkach to symbole tamtych czasów. Nawet dziś poszukiwane są kredensy i bufety z imponującymi, mosiężnymi uchwytami. Nawiązaniem do nietuzinkowego klimatu epoki rokoko jest popularny obecnie styl glamour. Pretenduje do bycia jego następcom ze względu na zamiłowanie do przepychu i bogactwa zdobień.