Ciekawostki

Marek Płoza-Doliński

Urodzony w 1950, zmarły w 2017 roku Marek Płoza-Doliński to jeden z uznanych polskich malarzy, grafików i twórców plakatów zaliczanych do tzw. szkoły polskiego plakatu. Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i łódzkiej PWSSP, był uczniem takich polskich twórców, jak Eugeniusz Markowski, Jerzy Tchórzewski, Stanisław Fijałkowski i Juliusz Narzyński. Jak wielu twórców grafiki użytkowej w Polsce, Marek Płoza-Doliński wyspecjalizował się w autorskich interpretacjach dzieł filmowych, tworząc plakaty do takich filmów, jak Agonia Elema Kilowa, O jeden most za daleko w reżyserii Richarda Attenborough czy Zamach stanu wyreżyserowany przez Ryszarda Filipskiego. Projektował także okładki książek.

Do cech charakterystycznych twórczości Marka Płozy-Dolińskiego zaliczana jest ekspresyjność kompozycji, czerpiących inspiracje z malarstwa początku XX wieku. Odważne i bezkompromisowe plakaty artysty do dziś pozostają świadectwem oryginalności nurtu, do jakiego zaliczana jest polska szkoła plakatu, doceniana nie tylko w kraju, ale i za granicą. Printy oryginalnych plakatów z minionych lat są poszukiwane współcześnie przez wielbicieli oryginalnej kreski i zaskakującego często odczytywania przez grafików myśli reżyserów filmowych.

Do najważniejszych wystaw, na jakich prezentowana była twórczość Marka Płozy-Dolińskiego należały m.in. ekspozycje w Galerii Medy w Warszawie w 1973 roku, galerii ZPAP w Warszawie w 1975 roku, Międzynarodowe Biennale Plakatu, w latach 1984, 1986 i 1988, a także wystawy międzynarodowe: w galerii Bolsco w Kopenhadze w 1976 roku i Muzeum Edmonton w 1985 roku.