Ciekawostki

Porcelana Ćmielów

Marka porcelana Ćmielów to ceniona od lat wśród kolekcjonerów pięknych naczyń i zwykłych użytkowników firma, której początki sięgają jeszcze 1790 roku. Założona w tym czasie w Ćmielowie manufaktura powstała z inicjatywy zrzeszenia opatowskich i ćmielowskich garncarzy. Wyroby sygnowane marką porcelana Ćmielów z tamtych czasów nie zachowały się do dzisiaj, ale fakt powstania fabryki już w tamtych czasach czyni z niej jedną z najstarszych polskich firm specjalizujących się w wytwarzaniu naczyń najpierw, wytwarzanych z fajansu, a od połowy XIX wieku - z porcelany.

Autorem sukcesu ćmielowskiej manufaktury w pierwszych latach XIX wieku był jej właściciel, kanclerz wielki koronny, Jacek Małachowski, który podarował fajansowe naczynia znanym osobistościom tamtych czasów, m.in. księciu Józefowi Poniatowskiemu, zauroczonemu ich wdziękiem. Rozkwit od połowy XIX wieku i największą sławę ćmielowska manufaktura zyskała pod rządami Gabriela Weissa, który zdecydował się na wytwarzanie w niej porcelany. Produkowano z niej nie tylko zastawy stołowe, ale także figurki i ozdoby, służące za przyciski do papieru czy po prostu dekoracje w domu.  

Pierwotnie naczynia produkowane w Ćmielowie miały wyłącznie kolor biały. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku zaczęły być dekorowane ręcznie malowanymi wzorami i złoceniami. Złotym okresem rozwoju firmy było 20-lecie międzywojenne, kiedy powstał słynny serwis Empire nawiązujący nazwą i stylistyką do okresu klasycyzmu, serwisy utrzymane w stylu art deco oraz konkurencyjne dla białej i kremowej porcelany naczynia w różowym odcieniu. Do dziś figurki i naczynia z Ćmielowa cieszą się ogromnym uznaniem kolekcjonerów i potrafią osiągać zawrotne ceny na aukcjach antyków.