Przejdź do treści

Informujemy, że nie prowadzimy skupu przedmiotów. Prosimy o nie przesyłanie ofert sprzedaży, zdjęć, próśb o wycenę.

Wirtualny spacer

Ciekawostki powrót

Meble w stylu gotyckim

Epoka, jaką był gotyk, bardzo wiele wniosła do europejskiego wzornictwa. Przez stulecia aż do dnia dzisiejszego stanowi ona nieustające źródło inspiracji.

Epoka, jaką był gotyk, bardzo wiele wniosła do europejskiego wzornictwa. Przez stulecia aż do dnia dzisiejszego stanowi ona nieustające źródło inspiracji. Meble gotyckie posiadają ponadczasowy styl, a właściwe dobrane do charakteru wnętrza podkreślą elegancję i szyk każdego pomieszczenia.

Antyki wprost nawiązujące do epoki gotyku pochodzą z późniejszych epok, ale zawdzięczają one im swoją formę i niebanalny klimat. Są to zazwyczaj ciężkie, solidne konstrukcje, meble skrzyniowe, krzesła i łoża. Mało kto wie, ale to właśnie gotyk miał znaczny wpływ na to, iż tak popularnym meblem w naszych domach zaczęła być szafa – ich prototypy tworzono dzięki zastosowanym innowacjom konstrukcyjnym. Wtedy to też zaczęły wypierać one wykorzystywane do tej pory do przechowywania ubrań okazałe, misternie wykonywane skrzynie.

Mimo, że średniowieczne wnętrza kojarzą się z surowym wystrojem, meble w stylu gotyckim charakteryzują się bogatą ornamentyką i dosyć prostą formą. Krzesła ze zdobionymi zagłówkami czy łoża urozmaicone były wyrytymi, roślinnymi motywami. Ornamenty fałdowe czy reliefy wstęgowe były bardzo popularnymi technikami wzbogacającymi walory estetyczne ówczesnych mebli.

Czym jest gotyk dla współczesnych ludzi? To niepospolite połączenie monumentalności i tajemnicy, nastrojowych zdobień i prostej formy. Meble w stylu gotyckim wprowadzają do pomieszczenia podniosły klimat oraz wyszukany urok. Dzisiaj cieszą nas liczne antyki wykonane w tej konwencji, gdyż elementy tego stylu były wzorem dla najlepszych projektantów przez całe stulecia.