Przejdź do treści

Informujemy, że nie prowadzimy skupu przedmiotów. Prosimy o nie przesyłanie ofert sprzedaży, zdjęć, próśb o wycenę.

Wirtualny spacer

Ciekawostki powrót

Komplet porcelany Wawel

Porcelana z okresu PRL może nam się kojarzyć z niezbyt atrakcyjnymi i prezentującymi niską jakość wykonania produktami. Jest to jednak błędne założenie, ponieważ w tamtym okresie działało w Polsce kilka wytwórni porcelany tworzących ciekawe projekty, wykonywane zgodnie z najwyższymi standardami. Po II Wojnie Światowej w kilku przejętych przez państwo zakładach rozpoczęła się produkcja serwisów oraz innych porcelanowych elementów. Jednym z nich była fabryka porcelany Krzysztof, której historia jest bardzo bogata i sięga jeszcze XIX wieku. W czasach komunizmu powstawały tam wyjątkowe produkty o dużych walorach estetycznych. W 1952 roku fabryka wprowadziła na rynek znak handlowy Wawel, którym oznaczała wszystkie swoje produkty, aż do 1995 roku, gdy została przekształcona w firmę prywatną, która działa do dzisiaj.
Obecnie każdy komplet porcelany Wawel cieszy się ogromnym zainteresowaniem osób poszukujących ciekawych i estetycznych wyrobów z tego okresu. Porcelana ta charakteryzuje się ciekawą kolorystyką i tak np. seria Friederike dostępna była w kolorze kobaltowym, czarnym, ciemnozielonym, a nawet w rudo-brązowym. Produkty te wyróżniały się na tle innych, zazwyczaj jasnych lub białych serwisów z tamtego okresu.
Warto sprawdzić swój strych, komórki lub pawlacze, bo może okazać się, iż w naszym domu także znajduje się serwis Wawel w bardzo dobrym stanie. Jeżeli jesteśmy zainteresowani zakupem takiego serwisu porcelany stołowej, to ceny polskich wyrobów z okresu PRL nie są zbyt wygórowane i na pewno znajdziemy ten jedyny, który nas oczaruje i stanie się ważnym elementem naszej kolekcji.