Ciekawostki

Meble w stylu secesyjnym

Choć secesja głównie kojarzy nam się z pracami Alfonsa Muchy, miała również duży wpływ na architekturę i wyposażenie jej wnętrz.

Choć secesja głównie kojarzy nam się z pracami Alfonsa Muchy, miała również duży wpływ na architekturę i wyposażenie jej wnętrz. Ten niecodzienny, tak różny od poprzednich styl datujemy na lata 1890 - 1918, a dzięki jego różnorodności możemy urządzać pokoje w domu na wiele odmiennych sposobów. Jak rozpoznać meble charakteryzowane na styl secesyjny?

Jak wyglądają meble secesyjne?

Secesja w historii sztuki była niczym innym, jak oderwaniem się od tradycyjnych w tamtych czasach nurtów - głównie akademizmu i eklektyzmu. Z tego powodu także meble w stylu secesyjnym bardzo odróżniają się od typowych produktów, jakie możemy obecnie znaleźć w sklepie. Najbardziej charakterystycznymi cechami są wszelkiego rodzaju ornamenty i zdobienia z motywami roślinnymi, wyrażane w postaci giętkich, smukłych linii. Meble w stylu secesyjnym zadowolą także osoby, które lubią geometryczne, równe wzory, występujące np. w niemieckim wydaniu tego stylu, czyli Jugendstil.


Francuskie Art Nouveau


Meble secesyjne zwykle kojarzą nam się z Francją i nie dzieje się tak bez powodu. Meble w stylu Art Nouveau również nawiązują do motywów roślinnych i ornamentów, jednak żaden wzór nie jest wykonywany tylko dla samego istnienia. Wręcz przeciwnie - wszelkie dekoracje wykonane na produkcie mają podkreślać jego funkcjonalność i są bezpośrednio powiązane z kształtem przedmiotu. Secesja w stylu francuskim to również bardzo dobra jakość wykonania i najlepszej jakości materiały, dzięki czemu meble wykonane w tym stylu cechuje duża wytrzymałość.