Przejdź do treści

Informujemy, że nie prowadzimy skupu przedmiotów. Prosimy o nie przesyłanie ofert sprzedaży, zdjęć, próśb o wycenę.

Wirtualny spacer

Ciekawostki powrót

Karel Kozelka

Karel Kozelka to czeski architekt oraz projektant mebli żyjący w latach 1909-1992, znany jest między innymi ze współpracy z innym twórcą, Antonimem Kropackiem. Razem tworzyli projekty mebli, takich jak fotele, czy też stoliki kawowe. Uznawany jest on za czołowego przedstawiciela czeskiego modernizmu w dziedzinie wzornictwa użytkowego. Pracował dla wytwórni mebli Interier Praha, gdzie stworzył większość swoich zachwycających projektów.
Karel Kozelka był często nagradzany na międzynarodowych wystawach, między innymi Triennale w Milanie, aż dwukrotnie, w 1944 oraz 1946 roku. Nagrodzone projekty zostały włączone do katalogu Interier Praha, po powołaniu wytwórni do życia w 1950 roku. Wraz z innymi projektantami tamtego okresu stworzył rozpoznawalny, niepowtarzalny styl czeskiej szkoły wzornictwa użytkowego, która szczyt swojej popularności osiągnęła w latach 60. XX wieku.
W swoich projektach stolików kawowych używał głównie drewna łączonego z innymi materiałami, takimi jak szkło. Zaowocowało to powstaniem eleganckich i lekkich w odbiorze mebli. Często korzystał z drzewa bukowego, które w procesie produkcji pokrywane było lakierem bezbarwnym w celu uzyskania połysku.
Obecnie meble tworzone według jego projektów znowu stają się popularne i poszukiwane są przez klientów ceniących styl vintage. Na rynku dostępnych jest ich wiele, zarówno w stanie do renowacji, jak i także takich, które zostały już poddane temu procesowi i prezentują się wyjątkowo okazale. Jak widać, duch czeskiej szkoły wzornictwa jest nadal żywy i zyskuje nowych zwolenników.