Przejdź do treści

Informujemy, że nie prowadzimy skupu przedmiotów. Prosimy o nie przesyłanie ofert sprzedaży, zdjęć, próśb o wycenę.

Wirtualny spacer

Ciekawostki powrót

Meble w stylu georgiańskim

Styl georgiański związany jest z wyjątkowo długą epoką panowania w Anglii kolejno czterech królów noszących to samo imię - Jerzy (George).

Styl georgiański związany jest z wyjątkowo długą epoką panowania w Anglii kolejno czterech królów noszących to samo imię - Jerzy (George). Epoka georgiańska trwająca od 1714 do 1837 roku związana była w tym kraju z wyjątkowym rozwoje sztuki projektowania wnętrz i tworzenia mebli, które do dziś pozostają symbolami smaku i dobrego gustu i są bardzo poszukiwane przez kolekcjonerów antyków.

Wśród najważniejszych cech stylu georgiańskiego wymienia się najczęściej jego konsekwencję i jednolitość, eleganckie dekoracje, a także wykorzystywanie motywów zaczerpniętych ze stylów rokoko, gotyku i neoklasycyzmu. Duży wpływ na dekoracje i aranżacje w stylu georgiańskim miała także sztuka Dalekiego Wschodu, szczególnie Chin, skąd importowana w tym czasie m.in. cenioną porcelanę lub wyroby z laki.

Meble w stylu georgiański konstruowane były przede wszystkim z drewna orzechowego, a następnie zyskującego na popularności mahoniu. Zdobione rzeźbieniami, w których wykorzystywano m.in. motywy lwich głów czy kabriolowe nogi sprawiały wrażenie wyjątkowo luksusowych, ale jednocześnie wygodnych. To z epoki georgiańskiej pochodzą nowe formy mebli, jak podwójna kanapa czy krzesło do czytania wyposażone w pulpit oraz lichtarz. Meble w stylu georgiański to m.in popularne do dziś meble Chippendalea, wśród których wykonywane były szafy biblioteczne czy krzesła chińskie, a także proste i zdobione delikatnie meble Sheratona, jak krzesła, damskie biurka nazywane Carlton House czy meble skrzyniowe.