Przejdź do treści

Informujemy, że nie prowadzimy skupu przedmiotów. Prosimy o nie przesyłanie ofert sprzedaży, zdjęć, próśb o wycenę.

Wirtualny spacer

Ciekawostki powrót

Józef Chierowski

Józef Chierowski – jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego wzornictwa przemysłowego. Absolwent Wydziału Architektury Wnętrz PWSSP we Wrocławiu, tutaj też w późniejszym czasie kierował Katedrą Projektowania Form Przemysłowych. W międzyczasie związał się z Dolnośląską Fabryką Mebli w Świebodzicach. Pod jej egidą zaprojektował fotel typ 366 model, który po latach urósł do rangi klasyka designu XX w. i stał się sztandarowym meblem czasów siermiężnego PRL-u.

Swoją popularność zdobył za sprawą przypadku. W fabryce wybuchł pożar, pochłaniając prawie wszystkie hale produkcyjne. Chierowski miał za zadanie zaprojektować pragmatyczny mebel, który da się wyprodukować w jak najszybszym tempie przy najmniejszym nakładzie kosztów i pracy.

Nieskomplikowana, aczkolwiek funkcjonalna forma fotela 366 pozwoliła na jego błyskawiczną produkcję. Okazało się, że Józef Chierowski opracuje mebel, o potencjale docenianym przez następne pokolenia i będzie gościł na salonach współczesnych mieszkań.
Minimalistyczne wzornictwo i ergonomia fotela, nowoczesny design, nawet z dzisiejszej perspektywy, tapicerka przeszyta pikowaniem i ozdobiona guzikami to cechy, za których sprawą fotel 366 tak wyraziście zapisał się na kartach historii polskiego wzornictwa. W latach 70- tych produkowano go w niezliczonych ilościach.

Poszczególne egzemplarze kultowego fotela Chierowskiego różnią się od siebie rodzajem obicia, gatunkiem drewna (stelaż fotela posiadał trzy warianty: bukowy, dębowy oraz jesionowy) oraz kolorem lakieru.