Przejdź do treści

Informujemy, że nie prowadzimy skupu przedmiotów. Prosimy o nie przesyłanie ofert sprzedaży, zdjęć, próśb o wycenę.

Wirtualny spacer

Ciekawostki powrót

Styl Boulle

Wyróżniające się pięknymi ornamentami meble w stylu Boulle są dziś cennymi obiektami na rynku antyków. Twórcą tego stylu jest nadworny artysta Ludwika XIV, Charles Boulle, który wykonał meble dla wielu komnat Wersalu.

Był on nie tylko najsłynniejszym ebenistą, czyli stolarzem posługującym się wyrafinowanymi technikami zdobienia mebli, ale również znakomitym architektem, rzeźbiarzem, malarzem, rytownikiem i cyzelerem.

Styl Boulle to charakterystyczna technika markieterii polegająca na zdobieniu drewna bazowego innymi gatunkami drewna i metalami takimi jak srebro, brąz, cyna, mosiądz, a także kością słoniową i szylkretem (materiałem pozyskiwanym z masy rogowej pancerzy żółwi, wykorzystywanym w zdobnictwie już od starożytności). Boulle stosował charakterystyczne zdobienia – wzory przedstawiające delikatne gałązki, wycinane z miedzi i cyny. W ten sposób najprostsze formy meblarskie zyskiwały znamiona oryginalności i mogły być prezentowane w królewskich komnatach.

Meble dla wymagających klientów miały tzw. ornamenty boulle i contre-boulle, dające efekt lustrzanego odbicia. Boulle zastosował metodę polegającą na równoczesnym wycinaniu wzoru i tła w nałożonych na siebie płytkach z miedzi i szylkretu. Najpierw ustalał proporcje mebla i jego konstrukcję, by indywidualnie dostosować do nich precyzyjne dekoracje.

Artysta stworzył własny, niepowtarzalny styl, który miał wielu naśladowców w XVIII i XIX wieku. Jego dzieła obecnie są rzadko spotykane, a te które się zachowały są prawdziwymi arcydziełami i świadczą o sztuce, która osiągnęła pełną doskonałość.