Aktualności

Ile jest warta stara porcelana? Poradnik dla kolekcjonerów

Ile jest warta stara porcelana? Poradnik dla kolekcjonerów

Ile jest warta stara porcelana…. To zależy od wielu czynników. Na pewno wpływ na cenę ma wiek, sposób wykonania, producent (fabryka). Innym czynnikiem wpływającym na wartość porcelany jest panująca moda czy wartość sentymentalna.
 

Jak rozpoznać wartościową porcelanę – znaki, sygnatury i datowanie

Pierwszym krokiem jaki należy zrobić aby rozpoznać porcelanę to zwrócić uwagę na jej sygnaturę. Jest to znak firmowy producenta (manufaktury). Często jest on umieszczony na spodzie naczynia. Sygnatura pozwala określić manufakturę, okres produkcji oraz autentyczność wyrobu. Patrząc na sygnaturę warto zwrócić uwagę na kolor, sposób naniesienia i kształt. Te elementy mogą pomóc w datowaniu porcelany. Np. w XVIII wieku sygnatury były malowane ręcznie, natomiast od końca XIX wieku zaczęto stosować stemple gumowe.

Niektóre sygnatury się ikonami w świecie porcelany. Przykładem mogą być polskie manufaktury takie jak: Ćmielów, Chodzież czy Wałbrzych. Są one cenione nie tylko w kraju, ale i zagranicą.

Datowanie porcelany można również rozpoznać po kształcie i rodzaju dekoracji. Dobrym przykładem będą wyroby barokowe które charakteryzują się bogatymi zdobieniami i złocieniami. Za to dekoracje rokokowe to przede wszystkim motywy florystyczne. Znajomość wzornictwa i formy może pomóc w określeniu jego powstania.

Jakie czynniki wpływają na cenę starej porcelany?

Czynników wpływających na wartość porcelany jest sporo. Przede wszystkim to stan zachowania przedmiotu. Czy naczynia są w dobrym stanie bez uszkodzeń, pęknięć czy obtłuczeń i matatury (przetarcia na dekorach malowanych). Nawet bardzo drobne uszkodzenia mogą mocno obniżyć wartość przedmiotu.

Istotna jest również rzadkość i unikalność przedmiotów. Im krótsza była seria tym bardziej cenna. Warto wybierać porcelanę z unikalnymi wzorami, kształtami czy zdobieniami. Przykładem może być porcelana secesyjna która była produkowana tylko przez 10-20 lat na przełomie XIX/XX wieku.

Kolejnym czynnikiem wpływający na wartość porcelany jest manufaktura. Renomowane fabryki takie jak Ćmielów, Chodzież od lat cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów.

Podpis projektanta porcelany wpływa na jej cenę i również może pomóc w ocenie autentyczności. Takimi projektantami mogą być Zbigniew Horbowy czy Lubomir Tomaszewski, którzy uzyskali uznanie na świece za unikalne wzory.

Tak samo jest z wzorami i zdobieniami, które stały się klasykami desingu i są bardziej pożądane niż inne. Dlatego warto wybierać porcelanę ręcznie malowaną czy ze złoceniami.

Dodatkowym atutem wpływającym na cenę jest to, że zestaw jest kompletny. Chodzi głównie o zestawy obiadowe czy kawowe.

Poza tym aktualne trendy i moda mają znaczenie. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się wyroby w stylu retro i PRL.

Gdzie i jak najlepiej sprzedać cenną porcelanę?

Ogromy wybór starej, cennej porcelany oferowany jest na Warszawskich Targach Antyków. Oferowana jest porcelana z zagranicznych manufaktur oraz polskich fabryk: Chodzieży czy Ćmielowa.

Kolekcjonerzy sprzedają porcelanę w pełnych kompletach, albo pojedyncze egzemplarze. Na Targach jest wielu ekspertów, którzy pomogą w ustaleniu wieku porcelany, manufaktury, która wykonała porcelanę, a nawet pomogą wycenić porcelanę.