Ciekawostki

Fotele Windsorskie

Krzesła i fotele windsorskie swoje początki wywodzą już z czasów średniowiecznych, choć zyskały na nowo popularność w XVIII wieku, w okresie poszukiwania nowych form meblarstwa, a dziś wytwarzane są przemysłowo na całym świecie. Klasyczne fotele windsorskie oraz krzesła odznaczają się ażurowymi oparciami, skonstruowanymi z prętów osadzonych w ich siedzisku, połączonych ramiakiem górnym, a także toczonymi nogami o różnych kształtach.

Krzesła i fotele windsorskie swoje początki wywodzą już z czasów średniowiecznych, choć zyskały na nowo popularność w XVIII wieku, w okresie poszukiwania nowych form meblarstwa, a dziś wytwarzane są przemysłowo na całym świecie. Klasyczne fotele windsorskie oraz krzesła odznaczają się ażurowymi oparciami, skonstruowanymi z prętów osadzonych w ich siedzisku, połączonych ramiakiem górnym, a także toczonymi nogami o różnych kształtach. Mimo że sprawiają wrażenie surowych i mało wygodnych, fotele i krzesła windsorskie zdobyły ogromną popularność nie tylko na angielskiej prowincji, ale również w Stanach Zjednoczonych, gdzie przywieźli je angielscy koloniści. Produkowano je tam głównie w Filadelfii, a następnie także w Bostonie i Nowym Jorku. Wykonywano je z materiałów najłatwiej dostępnych w poszczególnych krajach. W Anglii było to więc głównie cis, wiąz i buk, a w Stanach Zjednoczonych sosny. Cechą charakterystyczną wytwarzanych w XVIII wieku mebli w stylu windsorskim była także ich kolorystyka. Utrzymane w odcieniach zieleni lub czerwieni, dopiero z czasem zaczęły być produkowane w innych barwach, które nie cieszyły się aż taką popularnością jak klasyczne.

Do najpopularniejszych modeli mebli windsorskich należały w Stanach Zjednoczonych fotele bujane z wysokim oparciem i toczonymi szczebelkami. To jeden z mebli, który obowiązkowo pojawiał się na werandach amerykańskich domów w XVIII wieku, choć i dziś często są one obowiązkowym elementem wystroju służącym wypoczynkowi oraz obserwowaniu sąsiadów.