Ciekawostki

Mechanizmy marki Junghans w zegarach

Wzór precyzji i dokładność wykonania - to zegarki niemieckiej marki, która od 1861 roku kontynuuje nieprzerwanie tradycje zegarmistrzowskie. To właśnie w 1861 roku Erhard Junghans rozpoczął produkcję podzespołów do zegarów. Już w 1866 roku przestało mu to jednak wystarczać i zdecydował się na całościowe wykonywanie zegarków w swojej fabryce.

Wzór precyzji i dokładność wykonania - to zegarki niemieckiej marki, która od 1861 roku kontynuuje nieprzerwanie tradycje zegarmistrzowskie. To właśnie w 1861 roku Erhard Junghans rozpoczął produkcję podzespołów do zegarów. Już w 1866 roku przestało mu to jednak wystarczać i zdecydował się na całościowe wykonywanie zegarków w swojej fabryce. Dzięki zaawansowaniu technicznemu i dynamicznej dystrybucji za granicę mechanizmy marki Junghans w zegarach szybko stały się wyznacznikiem jakości na rynku zegarmistrzowskim. Zdobione symbolem firmy - ośmioramienną gwiazdą z wpisanym w nią nazwiskiem Junghans zegarki zyskały taką popularność, że w 1903 roku fabryka stała się największym na świecie producentem zegarków.

Specjalizując się początkowo w zegarkach kieszonkowych, Junghans wprowadzał stopniowo do produkcji kolejne modele, będące zawsze jednak połączeniem pięknego  wyglądu z precyzyjną technologią. W 1918 roku, otwierając swoją nowoczesną fabrykę w Schwarzwaldzie, której projekt budzi podziw do dzisiaj, Junghans wypuścił także do sprzedaży pierwszy zegarek na rękę - Kaliber J53. W latach 30. XX wieku marka zaprezentowała jeden z jej najbardziej charakterystycznych autorskich mechanizmów, tzw. J80, wykorzystany w kolekcji Meister, zaprojektowanej przez Antona Zieglera. W latach 30. Junghans rozpoczął także produkcję zegarów pokładowych dla myśliwców wojennych. Autorskie systemy napędowe pozwalały bowiem na dużo większą precyzję niż w przypadku czasomierzy, w których wykorzystywano mechanizmy innych marek. Do dziś Junghans, mimo wielu zawirowań rynkowych, pozostaje w czołówce producentów zegarków, a pierwsze modele marki są cenione przez kolekcjonerów.