Ciekawostki

Wacław Bernard Szczeblewski

Wacław Bernard Szczeblewski był polskim malarzem i rzeźbiarzem - a zarazem pedagogiem - urodzonym w 1888 roku w Pelplinie. Jego rodzina od wielu pokoleń zamieszkiwała Kociewie. Artysta zmarł w 1965 roku w Gdyni i tam został pochowany na Cmentarzu Witomińskim. Założył Pomorską Szkołę Sztuk Pięknych w Grudziądzu, uczył malarstwa oraz rysunku.

Wacław Bernard Szczeblewski był polskim malarzem i rzeźbiarzem - a zarazem pedagogiem - urodzonym w 1888 roku w Pelplinie. Jego rodzina od wielu pokoleń zamieszkiwała Kociewie. Artysta zmarł w 1965 roku w Gdyni i tam został pochowany na Cmentarzu Witomińskim. Założył Pomorską Szkołę Sztuk Pięknych w Grudziądzu, uczył malarstwa oraz rysunku. Wykształcenie artystyczne otrzymał na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie dzięki stypendium ufundowanemu przez biskupa chełmińskiego Augustyna Rosentretera.

Podczas okupacji zaangażował się w działalność Szarych Szeregów i malował wnętrza kościołów. Tą działalność kontynuował po zakończeniu wojny, dekorując swoimi malowidłami między innymi kościoły w Wejherowie, Lęborku, Łasinie oraz Chmielnie. Wykonywał również witraże, na przykład w Goręczynie. Jego autorstwa są polichromie w kościołach Wygodzie Łączyńskiej i w Szymbarku. Poza obiektami sakralnymi jego malowidła zdobiły restauracje, kluby i świetlice oraz sklepy.

W swojej twórczości Szczeblewski chętnie czerpał z motywów tradycyjnej sztuki kaszubskiej. Był silnie związany ze swoim regionem pochodzenia. Promował wiedzę o Kaszubach i wspierał ich świadomość etniczną. Był jednym z założycieli Zrzeszenia Kaszubskiego.

Malował również portrety, rysunki, pejzaże i obrazy o charakterze rodzajowym oraz religijnym. Najbardziej znane z nich to między innymi Panorama Grudziądza i Krzyż Niepodległości.

Prace artysty można obejrzeć w  Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Narodowym w Gdańsku, Muzeum Kaszubskim w Kartuzach, Muzeum im. ks. Władysława Łęgi w Grudziądzu, a także w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.