Ciekawostki

Danuta Dońska-Marciniak - grafika i drzeworyt

Danuta Dońska-Marciniak (ur. 1925) - polska artystka specjalizująca się w sztuce grafiki i drzeworytu. Absolwentka Uniwersytety Mikołaja Kopernika w Toruniu (1952). Ściśle związana z toruńską ziemią, gdzie tworzyła przez całe swoje życie i gdzie obecnie mieszka. W swojej twórczości stosowała drzeworyt klasyczny i barwny.

Danuta Dońska-Marciniak należy do twórców stosujących drzeworyt w ekslibrisie, wnosząc w tę dziedzinę swoje świeże spojrzenie i ciekawe interpretacje. Tworzenie ekslibrisów ma w Polsce ma długą tradycję, świadczy o niezwykłej dbałości o książki i jest wyrazem wysokich potrzeb kulturalnych właścicielki książek. Ekslibrisy cieszą się również dużą popularnością wśród kolekcjonerów. Lista polskich drzeworytników tworzących ekslibrisy jest bogata w różne nazwiska, wśród których nie mogło zabraknąć Danuty Dońskiej-Marciniak.
 
Twórczość Dońskiej-Marciniak charakteryzuje się wyrazistością kreski i dużym realizmem, a także dbałością o detale. Tworzyła ekslibrisy dla przedstawicieli świata literatury i nauki, wśród których znajdują się m.in. Hanna Kwiecińska, Maria Znamierowska – Prüfferowa, Władysław Polakiewicz, Henrya Seweryn Zawadzki, Anna Dąbrowska i Stanisław Salmonowicz. Prace Dońskiej-Marciniak są trudno dostępne na rynku, co świadczy o ich dużej wartości kolekcjonerskiej. Są świetnym przykładem wysokiego poziomu drzeworytu w polskiej sztuce. Stanowią idealne uzupełnienie wystroju wnętrz, gdzie stawia się na klasykę i wyrazistość, a także nutę sentymentalizmu.