Ciekawostki

Józef Schreiber - wyroby szklane

Założony w 1884 roku przez Józefa Schreibera zakład specjalizujący się w wyrobach szklanych, pierwotnie nosił nazwę Ząbkowickiej Fabryki Szkła. Przekształcony w 1896 roku w Towarzystwo Akcyjne Ząbkowickiej Fabryki Szkła w Ząbkowicach, a po II wojnie światowej funkcjonujący pod nazwą Huty Szkła Gospodarczego w Ząbkowicach, zakład przez lata wytwarzał eleganckie naczynia i bibeloty wytwarzane metodą szkła dmuchanego, a następnie prasowanego.

Dziś osiągają one wysokie ceny na targach antyków, cenione ze względu na wysoką jakość artystyczną. Słynny świecznik Karolinka, wazon Asteroid, czy talerz Flądra współcześnie stały się bowiem prawdziwymi perłami sztuki użytkowej powstającymi przez lata dzięki inwencji współpracujących z ząbkowicką hutą projektantów. Wielu z nich to dziś także światowe ikony sztuki modernizmu.
 
Wśród przedmiotów produkowanych przez Ząbkowicką Fabrykę Szkła przed I wojną światową były nie tylko naczynia czy szklane bibeloty, ale też szkła do lamp naftowych lub gazowych. Po II wojnie światowej w hucie powstawały natomiast niezwykle popularne zwłaszcza w latach 70. i 80. kryształy, wytwarzane ze szkła ołowiowego. Projektantami w Hucie byli w tym czasie m.in. Jan Sylwester Drost i Eryka Trzewik-Drost. Po zmianach systemowych z 1989 roku w Polsce, w 2002 roku w oparciu o majątek Huty Szkła Gospodarczego stworzona została spółka akcyjna Huta Szkła Artystycznego "Ząbkowice", jednak już dwa lata później została postawiona w stan likwidacji. Jedyne, co pozostało, to wyroby szklane, z roku na rok zdobywające coraz większą popularność wśród miłośników sztuki użytkowej.