Przejdź do treści

Informujemy, że nie prowadzimy skupu przedmiotów. Prosimy o nie przesyłanie ofert sprzedaży, zdjęć, próśb o wycenę.

Wirtualny spacer

Ciekawostki powrót

Meble w stylu Art Deco

Styl Art Deco był swoistą odpowiedzią na dominujący wcześniej styl secesyjny, rozwichrzony, fantazyjny i pozbawiony jednocześnie dyscypliny. Meble w stylu Art Deco zyskały w odróżnieniu od niego wygląd wypływający przede wszystkim z ich funkcji.

Art Deco - styl rozpowszechniony w sztuce, architekturze oraz elementach aranżacji wnętrz - zdominował początek wieku XX. Apogeum jego popularności przypada na lata międzywojenne, 1919-1939, ale meble i sztuka użytkowa utrzymana w tej stylistyce okazała się nadzwyczaj uniwersalna i cieszy się uznaniem do dzisiaj. Meble w stylu Art Deco są wyjątkowo poszukiwane przez wielbicieli kosztownych, luksusowych przedmiotów służących efektownej aranżacji wnętrz, ale doceniających również prostotę form i funkcjonalność, z którą je tworzono.

Styl Art Deco był swoistą odpowiedzią na dominujący wcześniej styl secesyjny, rozwichrzony, fantazyjny i pozbawiony jednocześnie dyscypliny. Meble w stylu Art Deco zyskały w odróżnieniu od niego wygląd wypływający przede wszystkim z ich funkcji. Charakterystyczne były dla nich proste, geometryczne kształty, dążenie do syntetycznego ujmowania form, a także odnajdywanie piękna w przedmiotach codziennego użytku. Mimo pozornej prostoty, meble Art Deco były więc efektownie politurowane, co pozwalało na uwypuklenie urody fornirów, zwłaszcza jeśli zostały one wykonane z egzotycznego drewna. Często zdobiono je również złoceniami, kryształami lub drogimi kamieniami. Fotele i sofy w stylu Art Deco były tapicerowane z wykorzystaniem naturalnych skór, a ich zaokrąglone kształty do dzisiaj wręcz zapraszają do wygodnego zagłębienia się w nich. Perfekcyjnie wykończone i tworzone z materiałów o wysokiej jakości, meble Art Deco współcześnie stały się synonimem luksusu i wytwornej aranżacji wnętrz.