Ciekawostki

Jakub Erol - polski grafik

Urodzony w 1941 roku, a zmarły w 2018 polski grafik Jakub Erol należy do najbardziej uznanych twórców tzw. polskiej szkoły plakatu. Uczeń Henryka Tomaszewskiego na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych stworzył oryginalny, wyróżniający się pośród innych styl graficzny. Jego cechami charakterystycznymi są przed wszystkim świetny warsztat, zaskakujące pomysły interpretacyjne oraz surrealistyczne inspiracje.

Pracując z Krajową Agencją Wydawniczą, a później z Centralą Dystrybucji Filmów, Jakub Erol stworzył dla nich tysiące plakatów filmowych, które do dziś są cenione przez kolekcjonerów polskiej grafiki, a także zwykłych odbiorców zaintrygowanych pomysłami Erola. Plakaty do takich filmów zagranicznych, jak Obcy, 8 pasażer „Nostromo” – Ridley’a Scott’a, Amadeusz Milosa w reżyserii Formana czy Gwiezdne Wojny – George’a Lucas’a zwłaszcza w porównaniu ze współczesną, masową produkcją, zaskakują świeżością i autorską interpretacją myśli reżyserskiej. To właśnie dlatego artysta nazywany był Ojcem Polskiego Plakatu.

Za swoją pracę Jakub Erol był wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą. Artysta w latach 1970-1986 otrzymał m.in. 36 nagród za Najlepszy Plakat Miesiąca i 5 nagród za Najlepszy Plakat Roku. Był także laureatem Nagrody im. Tadeusza Trepkowskiego wręczonej mu w 1970, nagrody Ogólnopolskiego Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach w roku 1973 i 1985 oraz nagrody The Chicago International Film Festival z 1987 roku. Pięciokrotnie został wyróżniony w konkursie plakatów filmowych „The Hollywood Reporter” w Los Angeles.