Przejdź do treści

Informujemy, że nie prowadzimy skupu przedmiotów. Prosimy o nie przesyłanie ofert sprzedaży, zdjęć, próśb o wycenę.

Wirtualny spacer

Ciekawostki powrót

Meble w stylu renesansowym

Renesans to prąd intelektualny i artystyczny, który zrodził się w XV wieku we Włoszech. Nazywany w Polsce odrodzeniem, stał się okresem, w którym średniowieczna dominacja życia duchowego nad świeckim i społecznym straciła na znaczeniu.

Renesans to prąd intelektualny i artystyczny, który zrodził się w XV wieku we Włoszech. Nazywany w Polsce odrodzeniem, stał się okresem, w którym średniowieczna dominacja życia duchowego nad świeckim i społecznym straciła na znaczeniu. Na nowo zostały natomiast odkryte i upowszechnione idee, literatura oraz sztuka z okresu antycznego.

W okresie renesansu zmianie uległ także wystrój domów, pałaców i dworów, których władcy stali się w dużym stopniu mecenasami sztuk. Finansowani przez nich artyści tworzyli wyjątkowe meble w stylu renesansowym, które dzisiaj są szczególnie poszukiwane przez wielbicieli dawnego rzemiosła. Antyki renesansowe tworzone były głównie w takich krajach, jak Włochy, Francja, Anglia czy Niemcy.

Czym odznaczają się meble w stylu renesansowym? W zależności od kraju, zróżnicowane były ich zdobienia oraz rodzaj materiałów, z jakich były wykonywane antyki. Upowszechniło się bogactwo zdobień i form, jakie zyskały meble. Stosowano w nich często takie elementy, jak zwierzęce łapy, profilowane cokoły, płyty z głębokimi reliefami czy gzymsy. Francuskie meble  w stylu renesansowym długo zachowywały jeszcze zdobienia typowe dla gotyku, choć zmieniał się z kolei materiał, z jakich je wykonywana. W XVI wieku największą popularność zdobyło drewno orzechowe, choć ceniony był również heban. Ze względu na cenę zastępowano go czasem farbowaną na czarno gruszą. Meble niderlandzkie charakteryzowało odchodzenie od zdobniczych reliefów na rzecz dekoracji wykonanych technikami stolarskimi, np. płaskie kanelowe pilastry i gzymsy.