Przejdź do treści

Informujemy, że nie prowadzimy skupu przedmiotów. Prosimy o nie przesyłanie ofert sprzedaży, zdjęć, próśb o wycenę.

Wirtualny spacer

Ciekawostki powrót

Meble w stylu edwardiańskim

Czasy po śmierci królowej Wiktorii są często nazywane epoką rozluźnionych gorsetów. Styl edwardiański, który wtedy zagościł w Wielkiej Brytanii, był odpowiedzią na duszną atmosferę minionego okresu.

Czasy po śmierci królowej Wiktorii są często nazywane epoką rozluźnionych gorsetów. Styl edwardiański, który wtedy zagościł w Wielkiej Brytanii, był odpowiedzią na duszną atmosferę minionego okresu. Wtedy to zaczęły dominować lżejsze formy i konstrukcje. Odbiło się to także na wystroju wnętrz oraz meblach, które nieco zmieniły swój charakter.
Meble w stylu edwardiańskim nie były tak ciężkie i przysadziste jak podczas panowania wiktoriańskiej stylistyki. Emanowała z nich lekkość i niebagatelna finezja. Nadal bardzo chętnie do ich produkcji był wykorzystywany mahoń. Jednak co raz częściej sięgano po inne surowce takie jak sosna, dąb czy orzech. Ciągle obecna bogata ornamentyka i misterne zdobienie były dużo bardziej wysublimowane. Subtelne żłobienia mebli, eleganckie wykończenia i nienaganna estetyka dominowały w ich projektach. Meble w stylu edwardiańskim charakteryzowały wydłużone linie oraz wygięte, zakrzywione formy. Tak jak za czasów królowej Wiktorii niezwykle popularne były motywy kwiatowe, które prezentowały się wyjątkowo fantazyjnie. Dekoracje mebli nie przytłaczały ich, a sprawiały wrażanie, ze ich konstrukcja jest bardzo lekka. Opływowe krzywizny zdobiły zagłówki łóżek oraz fotele. Wtedy też do dekoracji zaczęto wykorzystywać dobrej jakości wyroby metalowe. Chętnie wykonywano w tym czasie reprodukcje mebli z wcześniejszych epok.
Dzisiaj styl edwardiański jest wyjątkowo popularny i wykorzystywany do aranżacji wnętrz. Składa się na to fakt, iż meble tego okresu zachwycały swoją delikatną formą oraz stylowym wykończeniem.