Przejdź do treści

Informujemy, że nie prowadzimy skupu przedmiotów. Prosimy o nie przesyłanie ofert sprzedaży, zdjęć, próśb o wycenę.

Wirtualny spacer

Ciekawostki powrót

Czym się charakteryzowały sofy w stylu Wiktoriańskim

Styl wiktoriański wywodzi się z Anglii z czasów królowej Wiktorii, która panowała w latach 1837-1901. W tym okresie powstał nowy trend, zwany wiktoriańskim, który obfitował w bogactwo złoceń, ornamentów i zdobień.

Styl wiktoriański wywodzi się z Anglii z czasów królowej Wiktorii, która panowała w latach 1837-1901. W tym okresie powstał nowy trend, zwany wiktoriańskim, który obfitował w bogactwo złoceń, ornamentów i zdobień. Aranżacja pomieszczeń w tym stylu miała wywołać wrażenie luksusu i bogactwa. Wnętrza staroangielskie to duże przestrzenie w których można było odpowiednio wyeksponować cały efektowny przepych mebli i innych dodatków. Wnętrza niczym komnaty pałacowe epatowały solidnymi, mahoniowymi meblami, bogatą ornamentyką i mnóstwem kunsztownych zdobień i dekoracji. Przewaga funkcji estetycznej nad funkcjonalnością przejawiała się w nadmiernej ekspozycji różnej maści bibelotów, umieszczonych w szklanych witrynach i szafkach.

Czym się charakteryzowały sofy w stylu wiktoriańskim?

Główną cechą kanap z epoki staroangielskiej jest ich masywna i ciężka konstrukcja, którą łagodzą wielobarwne, kolorowe wzory kwiatowe oraz mocne, jednolite, żywe kolory. Meble takie wyposażone są w solidne podłokietniki i stabilne, bezpieczne oparcie. Sofy te łączyły w sobie wiele elementów różnych stylów historycznych, które przyciągały uwagę swym bogatym w zdobienia designem.
Sofy wiktoriańskie sprawiały wrażenie wygody i komfortu, kojarzyły się z przyjemnym wypoczynkiem przy herbatce lub ciekawej lekturze. Ich obecność w salonie potęgowała wrażenie przytulności i ciepła domowego ogniska.
Kanapy te dominowały nad stylistyką całego wnętrza, tworząc wyjątkowy i niepowtarzalny klimat.
W połączeniu z innymi elementami wyposażenia w tym stylu tworzyły iście królewski przepych.