Ciekawostki

Alfons Mucha (1860-1939)

Alfons Mucha (1860-1939) - choć niemal całe swoje życie spędził za granicą, uznawał samego siebie za obywatela Czech i do dziś pozostaje jednym z najbardziej cenionych twórców tego kraju.

Alfons Mucha (1860-1939) - choć niemal całe swoje życie spędził za granicą, uznawał samego siebie za obywatela Czech i do dziś pozostaje jednym z najbardziej cenionych twórców tego kraju. Charakterystyczne dla Muchy rysunki, plakaty, etykiety czy inne ilustracje rozpoznawalne są na pierwszy rzut oka. Najczęściej pojawiają się na nich kobiece sylwetki rozmarzonych kobiet, narysowane miękką linią i otoczone arabeskami lub kwiatami. Choć wielu krytyków sztuki widzi w sztuce Alfonsa Muchy mocny wpływ secesji czy Art Deco, sam artysta całe życie twierdził, że najważniejszą inspiracją dla niego była sztuka narodowa Czech.

Alfons Mucha już w dzieciństwie odznaczał się talentem do rysunków. Zajęty doskonaleniem swoich umiejętności niespecjalnie przykładał się do nauki, przez co został wyrzucony ze szkoły. Jego prace zostały także odrzucone przez Akademię Sztuk Pięknych w Pradze. Młody artysta uparcie jednak dążył do realizacji swoich marzeń, otrzymując w wieku 19 lat pracę scenografa w wiedeńskim teatrze. Momentem przełomowym w jego życiu i karierze było wykonanie w 1894 roku afisza teatralnego dla najsłynniejszej aktorki tamtych czasów - Sarah Bernhardt grającej w sztuce Gismonda. Zachwycona aktorka podpisała z Muchą sześcioletni kontrakt, który stał się dla niego przepustką do świata sławy i momentem kształtującym tzw. le style Mucha. Ramy czasowe tego etapu życia Muchy wyznaczają lata 1893-1903, kiedy powstały najważniejsze jego prace. Zachwycają one do dziś, ciepłymi kolorami i mistrzowskim połączeniem stylu bizantyjskiego i współczesnego.